Ta strona używa plików cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
Folder-Eventy Warsztaty Oferta Eventowa
 

Warsztaty chemiczne

Warsztaty chemiczne to cykl zajęć laboratoryjnych, skierowanych do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Podczas lekcji uczniowie zapoznają się z podstawowym sprzętem wykorzystywanym w laboratorium oraz zasadami BHP. Nauczą się samodzielnie formułować obserwacje i wyciągać wnioski, a przede wszystkim poznają przedsmak tego, co może spotkać ich na studiach. To wspaniała alternatywa dla tradycyjnych lekcji chemii.

 

Jak wygląda lekcja?

Kursy maturalne Uczniowie pracują w grupach dwuosobowych w oparciu o dostarczone przez Centrum instrukcje i karty pracy. Warsztaty trwają dwie godziny lekcyjne i obejmują:
 • wprowadzenie uczniów do pracy laboratoryjnej (zapoznanie z kartami charakterystyk, podstawowe instrukcje wykonywania doświadczeń,
 • indywidualną pracę uczniów (samodzielne wykonywanie doświadczeń w parach),
 • podsumowanie eksperymentu oraz wypełnienie kart pracy,
 • efektowne doświadczenie chemiczne wykonywane w parach.
Podczas zajęć wykorzystujemy tzw. technikę chemii w małej skali (ang. small-scale chemistry – SSC), która wspomaga nauczanie chemii w szkołach. Polega ona na wykorzystaniu do eksperymentu niewielkich ilości związków chemicznych, co zwiększa jego bezpieczeństwo oraz skraca czas wykonania doświadczenia. Na zajęciach często stosujemy, obok tradycyjnego sprzętu laboratoryjnego, aparaturę nietradycyjną, a także przedmioty i substancje wykorzystywane w gospodarstwie domowym. Dostarczamy sprzęt oraz odczynniki chemiczne, a także wszystkie potrzebne materiały naukowe.
 

Przykładowe tematy

 1. Moc śliny, czyli badanie aktywności amylazy ślinowej.
 2. Na tropie witaminy C.
 3. Wykrywanie obecności katalazy.
 4. Liść w skali nano, czyli analiza barwników chromatograficznych.
 5. Co czyni nas wyjątkowymi? - Izolacja DNA z cebuli i truskawki.

Oferujemy również zajęcia specjalnie, zamawiane z tematyki wybranej przez nauczyciela.

 

Wykłady popularno-naukowe

Jest to cykl wykładów dla uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych, na których w sposób przystępny i zrozumiały poruszane są zagadnienia chemiczne, dotyczące każdego z nas. Wykłady te skierowane są do młodzieży szkolnej i mają na celu przedstawienie i uwrażliwienie młodego pokolenia na problemy nauki. Podczas tych zajęć omawiane są kluczowe zagadnienia nauki oraz poruszane kwestie dyskusyjne, np. czy elektrownia jądrowa jest bezpieczna? Uczestnictwo w tego typu wykładach pozwala uczniom wyrobić sobie opinie na ten i inne tematy.

 

Jak wygląda lekcja?

Każdy wykład trwa jedną godzinę lekcyjną. W trakcie niego uczniowie zyskają nowe, głębsze spojrzenie na tematy, które nieustannie przewijają się w ich życiu, takie jak miłość, medycyna, jedzenie czy promieniotwórczość. Dowiedzą się ciekawostek, które z pewnością pozwolą im z większą świadomością wkraczać w dorosłe życie i wykorzystywać na co dzień wiedzę zdobytą w szkole. Na koniec zajęć uczestnicy otrzymają od nas krótkie podsumowanie wykładu, a nauczyciel – karty pracy, które pozwolą mu zweryfikować wiedzę uczniów.

 

Przykładowe tematy

Przykladowe tematy
 1. Nie taki diabeł straszny... Czyli prawdy i mity na temat promieniotwórczości

  Na tym wykładzie poruszone zostaną zagadnienia związane z promieniotwórczością i energią jądrową. Jakie korzyści i zagrożenia niesie ze sobą promieniowanie jonizujące? Skąd się bierze i jak można się przed nim uchronić? Co to jest dawka promieniowania i czy trzeba się bać częstych prześwietleń? Dlaczego tak bardzo boimy się kolejnego Czarnobyla?


 2. Tabliczka szczęścia, czyli za co kochamy czekoladę

  Słodka lub gorzka - czekolada potrafi uwieść smakiem. Mało kto jest odporny na jej wdzięki, ale tez mało kto zna jej prawdziwą historię. Ten wykład obnaży miłość niejednego z nas – czekoladę. Na chwilę przeniesie nas do VII wieku, kiedy to powstał pierwszy kakaowy napój. Dalej podążając śladami czekoladowej fantazji, odkryje tajniki jej produkcji. A na koniec zagłębi nas w czekoladową chemię i wyjawi, dlaczego czekolada tak bardzo nas uszczęśliwia.


 3. Chemia od kuchni

  Jeśli staniesz w kuchni i rozejrzysz się dookoła, nagle okaże się, że Twoja kuchnia to nadzwyczajne laboratorium chemiczne. Po co więc kupować specjalne środki do mycia zlewu? Po co wyrzucać czajnik pełen kamienia? Praktyczne rady: jak odkamienić czajnik; co zrobić, aby zlikwidować nalot i rdzę w wannie; jak usunąć uporczywe plamy. Co to są związki "E" i czy na pewno są szkodliwe? Konserwanty – jestem za czy przeciw?


 4. Poczuj miętę... Czyli chemia miłości

  Dlaczego, gdy się przytulamy, poprawia nam się humor i co to ma wspólnego z jedzeniem czekolady? Co dodaje nam odwagi na początku znajomości, a co sprawia, że nie widzimy negatywnych cech ukochanej osoby? Jakie hormony odpowiadają za stan zakochania, które za smutek po rozstaniu i na czym – z naukowego punktu widzenia – polega miłość od pierwszego wejrzenia?


 5. Chemia w medycynie

  Czym są leki z chemicznego punktu widzenia? Historia leków roślinnych? Kilka słów o alkaloidach (morfina, kokaina, kofeina). Skąd wzięła się aspiryna i na czym polega jej fenomen? Jak działają leki przeciwbólowe?


 

Ile to kosztuje?

CENNIK
Warsztaty chemiczne dla szkół

Zajęcia Cena od osoby Aktualne promocje
Laboratorium od 15 zł 10% zniżki do końca września!
Wykłady od 3 zł
* W przeliczeniu na klasę liczącą 30 osób.
 

Zajęcia można zestawiać w dowolny sposób i zamawiać w pakietach (np. 3 godziny wykładów albo warsztatów, wykłady + warsztaty). Pakiet dotyczy liczby godzin, przy czym nie jest ważne czy zajęcia będą odbywały się w postaci cyklu dla jednej klasy czy będą to te same zajęcia dla różnych klas.

 

Promocja dotyczy liczby wykupionych godzin.

 

W razie pytań proszę do nas dzwonić lub pisać. Chętnie rozwiejemy wszystkie wątpliwości.

 

Zapisy

Na zajęcia możesz zapisać się:
 • telefonicznie: 504 522 555
 • pisząc do nas: maila